Zpráva | 14. únor 2019, 23:07

Prověřovací cvičení záchrany na zamrzlých plochách

Dnes 14.2.2019 se konalo prověřovací cvičení na záchranu osob na zamrzlých hladinách, které vyhlásil velitel stanice Ledeč n.S. ve 12:52 a konalo se na rybníce v Hradci u Ledče n.S.
Na místo přijela jako první jednotka profesionálních hasičů Ledeč n.S. a hned za ní jednotka dobrovolných hasičů Ledeč n.S.
Pro záchranu z ledu mají hasiči řadu speciálních pomůcek, především speciální takzvané suché obleky, které chrání před chladem, k tomu používají další pomůcky pro zachycení zachraňované osoby či pro samotné vytažení z ledu jako jsou např. lano, hadice, nastavovací žebřík, páteřní deska, házecí pytlík a jiné.
Člověk nebo zvíře po propadnutí se ledovou plochou má jen velmi malou šanci dostat se z vody vlastními silami. V místě propadu se led dále láme, ve studené vodě velmi rychle dochází síly. Hasiči proto pravidelně nacvičují tento typ záchrany, kde se všichni střídají a doplňují se v nácviku možné záchrany.

Na závěr cvičení proběhlo shrnutí poznatků o možném použití jednotlivých pomůcek a vyhodnocení prověřovacího cvičení.

Jak probíhá cvičení na zamrzlých hladinách je možné shlédnout zde.
Jana Doležalová
199824